Peter Secher Schmidt







Film og Tv

Showreel



Filmopgaver:
 
År
Titel
Rolle
Instruktør
2017 Rita - Sæson 4 Eigil- brugsuddeler Lars Kaalund
Natasha Arthy
Komedie-serie, TV2
2017 Gidseltagningen Statsminister/speak Kasper Barfoed SAM Productions - Kanal 5
2017 Arvingerne - sæson 3(afsn. 8) Jensens ven Heidi Marie Faisst DR-drama
2016 Basismodul - til aktører i det tværsektorielle felt Lægen Christine Albrechtslund Undervisningsfilm, Region Hovedstaden -
Feldballe Film & TV
2013 Tumling Faderen Anders Ankerstjerne Kortfilm / Afgangsfilm
KBH Film- og Fotoskole
2012 Suspence-Workshop Div. Eirik Sætter
Kasper Skovsbøl
Aske Bang
Kortfilm / Undervisningsfilm,
Den Danske Filmskole
2011 Natten Enkemanden Christian W. Bergstrøm Kortfilm, Odense Filmværksted
2011 Broen 1(afsn. 1) Frederik Henriksen Charlotte Sieling DR-drama - Sveriges Television
2010 YouSee informationsfilm Vennen Mathias Hovgaard Info-film, Attention Film
2010 Danida Fellow Center, Health/Safety Lægen Jonas Jessen Info film,
Monkey House Production
2009
KLOVN - 6. sæson(afsn. 58)
Jens, Patricks far
Mikkel Nørgård
Sitcom, Zentropa
2006
Magten over livet
Stedfaderen
Mette Rix
Drama-dok., Stories Production
2006
Manden uden skygge
Stig Goldschmidt
Thomas Scavenius
Esben Blaakilde
Anders Bøtter
Kortfilm / Afgangsfilm
Film- og Medievidenskab
Københavns Universitet
2006
IP 33
Ejnar, mellemleder
Peter Wiik
TDC undervisningsfilm
2003
Tid til forandring
Sælger
Lotte Svendsen
Spillefilm, Nordisk Film
2000
The Venus Butterfly
Kurt
Paul Englar
Novellefilm, Howard Knowles
         
Reklamefilm:
Bl.a.:
2008
Ekspres Bank
Mand i Mercedes
Kasper Wedendahl
Martin Werner
2005
Royal Pilsner
Bartender
Stevan Treshow
 
2003
Ekstrabladet
EU-Skeptiker
Søren Fauli
 
1999
Nestlé
Far
Mats Stenberg
1999
Amagerbanken
Tegner
Anders Refn
 
1998
Gråsten salater
Mand på bænk
Ulrik Jensen
 
         

 

Reklamespeaks for bl.a. Post Danmark, DK Benzin, Cartoon Network, Jetix og Disney

 

Dubbing (tegnefilm m.m.):
Har siden 1997 lagt stemme til mange tegne-, dukke- og børnefilm både til biograf og tv og arbejder derforuden som stemmeinstruktør på tegnefilm.
 
Se en samlet oversigt over mit arbejde indenfor dubbing -->KLIK HER
Bl.a.:
2017 Grusomme mig 3 Div. stemmer SDI Media
2017 Smølferne - Den hemmelige landsby Div. stemmer BTI Studios
2016 Find Dory Måger + div. stemmer SDI Media
2016 Alvin & de frække jordegern 4 Theodore STC Studio
2015 - 2016 Den fortryllede karrussel
(TV-serie)
Brian Snegl Dubberman A/S
2015 - 2016 Alvinnn! og de frække jordegern (TV-serie) Theodore Dubberman A/S
2014 Pingvinerne fra Madagascar
(Bio-film)
Mort STC Studio
2013 - 2015 Tree Fu Tom (TV-serie) Zig Zoo og Vakkelvorn Camp David
2013 Frost Diverse stemmer SDI Media
2013 - 2015 Care Bears (TV-serie) Udyr, Sovebjørn m.fl. SDI Media
2013 Grusomme mig 2 STEMMEINSTRUKTØR SmartDub
2012 ParaNorman STEMMEINSTRUKTØR, betjent Dwayne m.fl. SmartDub
2012 Madagascar 3 Mort og Rico SDI Media
2012 Lorax - skovens beskytter STEMMEINSTRUKTØR, tynd marketingmand m.fl. SmartDub
2012 Den bestøvlede kat Diverse stemmer SDI Media
2011 Alvin & de frække jordegern 3 Theodore Camp David
2011 - 2013 Looney Tunes (TV-serie) Elmer Fjot, Tosh m.fl. SDI Media
2011 Rango STEMMEINSTRUKTØR, mr. Furgus, Chorizo m.fl. SmartDub
2010 Megamind STEMMEINSTRUKTØR, Bernhard, Borgmester m.fl. SmartDub
2010 Legenden om Vogterne STEMMEINSTRUKTØR SmartDub
2010 Grusomme mig STEMMEINSTRUKTØR, div. stemmer SmartDub
2010 Hund og Kat imellem - Kitty Galores hævn STEMMEINSTRUKTØR, Peek, Godbid m.fl. SmartDub
2010 Boog og Elliot 3 Denis SDI Media
2009 Alvin & de frække jordegern 2 Theodore SUN Studio
2009 Planet 51 STEMMEINSTRUKTØR, Lims far m.fl. SmartDub
2009 Det regner med frikadeller STEMMEINSTRUKTØR SmartDub
2009 - 2012
Pingvinerne fra Madagascar
(TV-serie)
Mort og Rico
SUN Studio / SDI Media
2009 Peter Pedal på nye eventyr STEMMEINSTRUKTØR SmartDub
2008 Boog og Elliot 2 Denis SUN Studio
2008 Madagascar 2 Mort og Rico SUN Studio
2008
Eventyret om Despero
Desperos lille tykke ven m.fl.
SmartDub
2007
Alvin & de frække jordegern 1
Theodore
SUN Studio
2006
Boog og Elliot 1
Denis
SUN Studio
2006
Cars
Ikke Knud
SUN Studio
2005
Valiant
Tailfeather
SUN Studio
2005
Madagascar 1
Mort og Rico
SUN Studio
2004
Stor Ståhaj
Lenny
SUN Studio
2003 - 2007
Blå ko (TV-serie)
Fortæller
DR
2002 - 2004
Dragon Ball Z (TV-serie)
Freezer, Tenshinhan m.fl.
Adaptor D&D / DR
2002
Spy Kids 2, "Drømmenes ø"
Professor Romero
SUN Studio
2002
Scooby-Doo
Fred
SUN Studio
2000
Grinchen, julen er stjålet
Postmester Lou Hou
SUN Studio
1999 - 2009
Ed, Edd & Eddy (TV-serie)
Ed
SUN Studio / SDI Media
1998 - 2000
Teddy og Rottehale (TV-serie)
Teddy
DR
1998 - 1999
Bjørnen i det blå hus(TV-serie)
Odderne Pip og Pop
Adaptor D&D /DR
     


©United Int. Pictures.................©Cartoon Network ..................©Paramount Pictures..............................©United Int. Pictures........©Disney Enterprices................©Twentieth Cent. Fox..

Engvej 25, 2. th • 2300 København S. - DK • +45 28 89 10 91
mail@psecher.dk